Aktuálně

Produkty

Ostatní

Barvaznak

Barvaznak je freewareový prográmek, který podle zvolených návěstí nebo omezení rychlostí zobrazuje návěstní znaky vč. jejich názvu. Návěstní znaky jsou zobrazované na dvou na sobě závislých návěstidlech, a to vjezdovém a odjezdovém. Jde o velmi jednoduchý program, který kromě zobrazení návěstí neumí nic jiného. Ale počítá se s jeho dalším vývojem a rozšířením jeho možností.

Download - barvaznak.rar (168 kB)

Proč Barvaznak ?

Někdo může namítnout, že vytvoření tohoto prográmku, který jen zobrazuje návěsti, je ztráta času a bylo by lépe věnovat se např. simulátorům Edice 081. Opak je pravdou. Chodí nám nemálo e-mailů od začátečníků, kteří se ptají právě na závislosti vjezdového a odjezdového návěstidla. Barvaznak jim tak pomůže v pochopení těchto závislostí a nám zároveň ušetří vyřizování e-mailů na toto téma.


O vývoji

Nápad vytvořit podobný program byl už počátkem roku 2006. První pokus o jeho vytvoření byl už v září 2006, ale program v podobě, v jaké je nakonec uveřejněný, byl vytvořený až ve dnech 17. a 18.ledna 2007, přičemž celková tvorba programu v této poslední podobě netrvala déle než hodinu. Do budoucna se počítá s jeho rozšířením o možnosti, které se, boužel neúspěšně, vyskytly v předchozích pokusech. Jde o volbu typu návěstidel (AŽD, SSSR, EPS, mechanická, ...), druhu návěstidel (hlavní, seřaďovací, spádovištní, vložená, předvěsti), zobrazování vztahujících se článků z předpisů ČD, návěstidla na nedostatečnou vzdálenost, apod. Program bude vyvíjen podle časových možností, ale vzhledem k tomu, že jeho tvorba není časově tak náročná, jako např. simulátory Edice 081, je možné očekávat jeho průběžný vývoj téměř nezávisle na vývoji našich dalších programů.


Kde se vzal název Barvaznak ?

Když by někoho zajímalo, kde vzal autor název pro tento program, tak nehledejte nic složitého. Slovo "barvaznak" vzniklo přeřeknutím a omylným spojením dvou slov vyjadřujících v nádražácké hovorové řeči návěst dovolující jídzu vlaku, a sice slova "barva" a "volnoznak". Při hledání názvu pak autor nemusel chodit daleko.